MIASTO

Pittsburgh to miasto położone w stanie Pensylwania, a także siedziba hrabstwa Allegheny. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 300 tys. osób.

W centrum Pittsburgha zbiegają się dwie rzeki: Allegheny i Monongahela, które dają początek rzece Ohio. Dzięki temu centrum miasta przybiera charakterystyczny kształt trójkąta, który jest nazywany "Złotym trójkątem" (odniesienie do tego możemy znaleźć także w logo Pingwinów).

Pittsburgh założony został w 1754 roku przez Francuzów pod nazwą Fort Duquesne. Swoją obecną nazwę zyskało w 1758 roku po podbiciu miasta przez Brytyjczyków - pochodzi ona od nazwiska polityka Williama Pitta. Prawa miejskie uzyskało w 1816 roku.

Rozwój miasta przypada na XIX-wieczny postęp przemysłowy, w którym niemały udział mieli także imigranci z Europy - co ciekawe wśród nich była znaczna ilość Polaków.

Pittsburgh uznawany jest tradycyjnie za centrum przemysłu hutniczego w USA, stąd też jego przydomek Steel City (Miasto Stali). Oprócz tego prężnie rozwijał się tutaj przemysł maszynowy, elektrotechniczny, transportowy i chemiczny. Jednakże od kilkunastu lat miasto przekształca się w centrum bankowo-biznesowe zaliczane do sektora usług.

Dodatkowo Pittsburgh to także ważne centrum edukacyjne (Uniwersytet w Pittsburghu, który jest drugim najwyższym budynkiem edukacyjnym na świecie), medyczne (miasto jest siedzibą wielu szpitali i centrum badań zdrowotnych), a przede wszystkim sportowe. Ze Steel City pochodzą trzy drużyny odnoszące znaczące sukcesy w swoich dyscyplinach: Pittsburgh Penguins (NHL), Pittsburgh Steelers (NFL) i Pittsburgh Pirates (MLB). Dzięki ich sukcesom miasto zyskało swój drugi przydomek - City of Champions.

Charakterystycznym elementem widokowym Pittsburgha są mosty. Miasto ma ich aż 446, czyli o 3 więcej niż Wenecja. Tylko w samym centrum jest ich 10. W hrabstwie Allegheny ogółem jest ich ponad 2 000. Jak widać nie bez przyczyny Pittsburgh nazywany jest The City of Bridges.

Jedną z dzielnic Pittsburgh'a jest Polish Hill (Polskie Wzgórze), swoją nazwę zawdzięcza ilości polskich emigrantów którzy osiedlili się na tym terenie w XIX wieku. W 1897 roku na osiedlu zbudowano Kościół Matki Boskiej (Immaculate Heart of Mary Church), jeden z największych i najstarszych kościołów w mieście.

Zapraszamy do przejrzenia naszego przewodnika po Pittsburghu TUTAJ