Marc Andre Fleury

Popularnie nazywany Flower, urodził się 28 listopada 1984 w roku w Sorel (Kanada). Przez Pittsburgh Penguins został wydraftowany w 2003r. jako numer 1. Przez pewien czas grał w Wilkes-Barre/Scranton Penguins, jednak od sezonu 2005/2006 na stałe zagościł w składzie Pingwinów. Obecnie jest podstawowym bramkarzem Penguins.

Na taflach NHL zadebiutował 10 października 2003r. jako najmłodszy bramkarz w lidze (18 lat). Obronił 46 strzałów (w tym strzał karny), jednak drużyna przegrała 3-0 z Los Angeles Kings.

Pierwsze zwycięstwo nadeszło w kolejnym meczu - 18 października Flower zaliczył wygraną przeciwko Detroit Red Wings (4-3).

Pierwsze SO zdobył grając przeciwko Chicago Blackhawks 30 października (1-0). Pomimo dobrego startu Fleury został zesłany do ligi QMJHL, głównie za sprawą słabej gry obrony drużyny, która pozwalała oddawać przeciwnikowi średnio 30 strzałów podczas meczu.

W sezonie 2005/2006 Fleury na stałe zagościł w Pittsburghu po udanych występach w barwach klubu. Jednakże Pingwiny skończyły na ostatnim miejscu konferencji wschodniej z 316 wpuszczonymi golami, co uznaje się za niemoc obrony w tamtym czasie. W tym czasie Fleury został podstawowym bramkarzem Penguins.

W sezonie 2006/2007 Flower przedłużył kontrakt z klubem na dwa lata (2.59 mln). Znacznie poprawił swoją grę, a Penguins w końcu zaczęli odnosić sukcesy, głównie za sprawą dwóch młodych gwiazd w drużynie - Crosby'ego i Małkina. Flower zaliczył 5 SO, a także 40 wygranych spotkań w sezonie (w wygranym meczu 2-1 z New York Rangers). Po wejściu do PO, pierwszy debiut w rozgrywkach posezonowych przypadł na mecz z Ottawa Senators. Na pierwsze zwycięstwo musiał jednak poczekać do drugiego meczu - 4-3 i 34 obronione strzały. Pomimo dobrych występów Flowera Pingwiny odpadły w pierwszej rundzie, po 5 meczach.

Kolejny sezon Flower zaczął od 4 zwycięstw pod rząd. Jednak 6 grudnia nabawił się kontuzji kostki w meczu przeciwko Calgary Flames. Powrócił dopiero 2 marca przy okazji zmieniając kolory swojego bramkarskiego wyposażenia - biały zastąpił żółty. Wraz z drużyną dotarł aż do Finału Pucharu Stanley'a jednak trofeum nie udało się zdobyć. Pomimo to zakończył play-offy z 3 czystymi kontami (ustanawiając rekord drużyny). Po rozgrywkach podpisał 7letni kontrakt wart 35mln dolarów.

35-18-7 - z takimi statystykami Fleury zakończył sezon 2008/2009. Podczas PO był jednym z zawodników, którzy zapewniali zwycięstwo drużynie. Ponownie doszedł wraz z drużyną do bezpośredniej walki o Puchar - i tym razem się udało. 12 czerwca 2009r. Marc-Andre Fleury wzniósł Stanley'a nad głowę.

Sezon 2010/2011 Fleury rozpoczął od pokazania złej formy, przez co zastąpiony został przez Johnsona. Jednak Flower pokazał, że był to jednorazowy wyskok i przez resztę sezonu pokazał, że wart jest pieniędzy, które zarabia. To właśnie w tej kampanii Fleury stał się 7. najmłodszym graczem w historii (25 lat 349 dni), który może pochwalić się 150 wygranymi spotkaniami (12 listopada w meczy przeciwko Tampa Bay Lightning). 11 grudnia zaliczył także 11 zwycięstwo z rzędu przeciwko Buffalo Sabres. Oprócz tego ustanowił rekord organizacji - wygrał 4 mecze z rzędu po SO (150 minut 14 sekund, od 24 do 27 marca). Dodatkowo sezon zakończył z nowym personalnym rekordem - średnio 2.32 gola wpuszczonego na mecz.

W krótkich playoffach zaliczył 40 posezonowe zwycięstwo w karierze, a także piąte czyste konto w PO.

Fleury zdobył dwa srebra w Mistrzostwach Świata Juniorów. Brał także udział w Zimowych Igrzyskach w Vancouver, gdzie hokejowa reprezentacja jego kraju sięgnęła po olimpijskie złoto.

Kibice Pingwinów nie potrafią wyobrazić sobie drużyny bez Flowera - jest jednym z najbardziej lubianych graczy. Angażuje się w różnego typu akcje charytatywne, a także uwielbia spotkania z fanami - zwłaszcza tymi najmłodszymi.

W lecie 2017 roku Fleury opuścił klub jako wybór Vegas Golden Knights w expansion draft. To zakończyło piękną sagę Kanadyjczyka w Pittsburghu, za którym kibice z pewnością będą tęsknić. 

Prywatnie (dane z penguins.nhl.com):

- Jego hokejowi idole to Martin Brodeur i Patrick Roy.

- Ulubione "wyjazdowe" miasto to Montreal, natomiast "wyjazdowa" hala Madison Square Garden.

- Poza hokejem lubi także tenis.

- Chciałby spotkać Willa Ferella, głównie dla dobrej zabawy.

- Ulubione: miejsce na wakacje - St. Maarten; jedzenie - francuskie naleśniki i poutine (kanadyjskie danie z prowincji Quebec, składa się z frytek, sera, głownie typu cheddar  i sosu pieczeniowego); zespół - Nickelback