Kessel leci do Arizony. Penguins z Galchenyukiem i młodym prospektem

Stało się  Phil Kessel nie jest już Pingwinem. Jim Rutherford wytransferował go do Arizona Coyotes razem z dodatkami  prospektem  Dane Birksem i czwartą rundą draftu w 2021 roku w zamian za Alexa Galchenyuka i młodego defensywnego prospekta Pierre-Oliviera Josepha.

Nie ukrywajmy iż ten transfer był konieczny. Cała liga wiedziała już, że Penguins chcą wytransferować Kessela, który miał fatalne stosunki z trenerem Sullivanem i miał być głównym problemem w szatni podczas ubiegłego sezonu. Owszem, Kessel punktował niemal punkt na mecz, ale w klasyfikacji +/ był na solidnym minusie, a to tylko może świadczyć o tym iż nie spełniał on założeń defensywnych drużyny. 

Rutherford powiedział także, że Kessel w poprzednim sezonie kilka razy poprosił o transfer. Z drugiej strony Kessel zaprzecza takim informacjom i w dramatyczny sposób cytuje Rutherforda, od którego miał usłyszeć słowa "Nigdy już nie zagrasz w barwach Pens". Opcja Kessela brzmi mniej prawdopodobnie, niemniej jednak ktoś tu kłamie.

Wszystko to plus fakt, że z listy Kessela ośmiu zespołów do których chce zostać wytransferowanych, podobno siedem nawet nie chciało myśleć o robieniu interesów z Penguins, i jedyną opcją została tylko Arizona. Pens nie mieli zbyt wielu opcji, Kessel zawetował transfer do Wild co także obniżyło jego wartość dla Pens bowiem wiadome było iż klub chce się go pozbyć.

Dlatego istniało ryzyko, że Kessel zostanie wytransferowany niemal za darmo. Penguins zdołali jednak w zamian za niego pozyskać dwóch młodych zawodników.

Alex Galchenyuk to 25-letni skrzydłowy draftowany w 2012 roku przez Montreal Canadiens w pierwszej rundzie z trzecim overallem. Galchenyuk został potem wytransferowany do Arizony w ramach dealu Maxa Domiego gdzie pograł tylko jeden sezon. Galchenyuk w swojej karierze nie ustrzelił jeszcze 90 punktów, ale w Canadiens był bliski granicy 60. Co ważne miał także sezon gdzie strzelił 30 bramek, a średnio w każdym sezonie ustrzela około 20. To dobry zawodnik dla Penguins, który ma być receptą na problemy Małkina. Jedyny minus  Galchenyuk ma ważny kontrakt jeszcze tylko przez jeden sezon.

Drugi zawodnik to 19-letni prospekt — PO Joseph. To obrońca draftowany w pierwszej rundzie w 2017 roku z 23 overallem. Joseph stanie się obok Calena Addisona naszym największym defensywnym prospektem. Nadzieje wobec niego są spore i przewiduje się, że za kilka lat może być on zawodnikiem pokroju Dumoulina.

Penguins także zaoszczędzają na transferze ponad 2 miliony dolarów pod cap space co będzie miało również duże znaczenie w najbliższych tygodniach.

Transfer, który musiał dojść do skutku, a mimo tego Penguins zdołali wycisnąć z niego całkiem solidny zwrot. Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce w ciągu sezonu.

Komentarze

POLECANY ARTYKUŁ
Zobacz film dokumentalny "Pittsburgh is our home"
Film przygotowany specjalne z okazji 50-lecia istnienia klubu.