Scottrade Center

St. Louis Blues
1:6

M38.: STL - PIT 1:6 - Pokaz siły special teams

Fantastyczne special teams i dobry występ Murraya poprowadziły nas dzisiaj do pewnego i zarazem piątego zwycięstwa z rzędu! Penguins zdobyli aż cztery bramki w przewadze i pokonali Blues 6:1. Pierwszego gola w karierze zanotował Juuso Riikola, a do siatki trafiali także Sidney Crosby, Jake Guentzel, Zach Aston-Reese, Jewgienij Małkin oraz Kris Letang.

Przed spotkaniem do gry dopuszczony przez lekarzy został Jamie Oleksiak, ale Sullivan nie chciał ruszać składu Pens na dzisiejsze spotkanie w myśl zasady, że zwycięskiego zestawienia się nie zmienia. Oleksiak oglądał więc spotkanie z perspektywy trybun.

Pingwiny błyskawicznie objęły prowadzenie w St. Louis. Już w 1. minucie spotkania gospodarze dali okazję Penguins na grę w przewadze, którą bezlitośnie wykorzystał nasz najsilniejszy unit i Crosby posłał gumę do siatki Allena.

via GIPHY

Potem główną gwiazdą pierwszej tercji spotkania został Murray, który ponownie kilkukrotnie cudem ratował nam skórę. Matt notował kolejny bardzo dobry występ po powrocie. Z takim Murrayem Penguins czują się znacznie lepiej, o czym zresztą mówił w wywiadzie pomiędzy tercjami Cullen.

Ostatecznie po 20. minutach Penguins prowadzili skromnie 1:0, ale gra naszej drużyny napawała optymizmem na dalszą część spotkania. Niestety w pierwszej tercji urazu doznał Bryan Rust, który nie pojawił się już na lodzie po przerwie.

W drugiej odsłonie Blues rozdawali gry w przewadze Penguins, a to nie mogło skończyć się dobrze. W 26. minucie Pens grali właśnie w powerplay kiedy to Riikola popisał się pięknym strzałem spod niebieskiej i zdobył swoją pierwszą bramkę w karierze na taflach NHL. Radość Fina była ogromna, a Guentzel momentalnie zagarnął z bramki pamiątkowy krążek dla Juuso.

via GIPHY

Dwie minuty później Penguins prowadzili już 3:0. Letang fantastycznie wypatrzył stojącego przy bramce Aston-Reese'a i nagrał mu gumę na kij, ładne przekierowanie i Allen ponownie skapitulował. Bramka w stylu Crosby'ego, ale na pochwałę zasługuje Tanger, który po raz kolejny prezentował poziom warty nominacji do Norris Trophy.

via GIPHY

30. minuta to kolejna gra w przewadze Pingwinów i kolejna bramka. Tym razem zdobyta strzałem z głębi tercji ataku przez Letanga. Pingwiny prowadziły już 4:0 dzięki wszystkim wykorzystanym grom w przewadze oraz bramce Aston-Reese'a.

via GIPHY

Blues w drugiej części drugiej tercji przebudzili się i zaczęli walczyć o odwrócenie losów tego spotkania. W 35. minucie pierwsze trafienie dla gospodarzy zdobył Perron. Nutki miały sporo okazji aby zdobyć drugie trafienie, ale Penguins na szczęście do tego nie dopuścili dzięki czemu na trzecią tercję mogliśmy wyjechać z dosyć pewnym prowadzeniem.

W trzeciej tercji Penguins szybko rozwiali nadzieje Blues na powrót w tym spotkaniu dwoma szybkimi bramkami. Wpierw do siatki trafił Guentzel, który przed bramką przekierował uderzenie Dumoulina.

via GIPHY

Zaledwie kilkanaście sekund później Penguins ponownie grali w przewadze i ponownie zdobyli bramkę. Tym razem długo oczekiwanego gola zaliczył Małkin. Oby to było małe przełamanie Geno.

via GIPHY

Fenomenalne powerplay poprowadziło nas do zwycięstwa w tym meczu. Cztery gry w przewadze i cztery bramki to nie zdarza się zbyt często. Ostatecznie Penguins pokonali Blues w Enterprise Center 6:1 i zrobili kolejny mały kroczek ku czołówce naszej dywizji.

W poniedziałek ostatnie spotkanie Penguins w tym roku kalendarzowym. W Polsce rozpocznie się ono już w Nowy Rok równo o północy. Zagramy z Minnesota Wild.

St. Louis Blues  Pittsburgh Penguins 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

Bramki i asysty: 35. Perron (R. O'Reilly, Steen) – 1. Crosby (Hörnqvist, Kessel), 26. Riikola (Pearson, Brassard), 28. Aston-Reese (Letang, Crosby), 30. Letang (Kessel, Crosby), 44. Guentzel (Dumoulin, Crosby), 44. Malkin (Kessel, Letang)

Blues: Allen (Binnington) – Bouwmeester, Pietrangelo (C), Edmundson, Parayko, Dunn, Bortuzzo – Schwartz, B. Schenn, Tarasenko (A) – Steen (A), R. O'Reilly, Perron – Maroon, Bozak, Thomas – Nolan, Barbašev, Sundqvist.

Penguins: M. Murray (DeSmith) – Dumoulin, Letang (A), Määttä, Riikola, M. Pettersson, J. Johnson – Guentzel, Crosby (C), Rust – Simon, Malkin (A), Hörnqvist – Pearson, Brassard, Kessel – Sheahan, Cullen, Aston-Reese.