Nationwide Arena

Columbus Blue Jackets
3:2

Koniec sezonu 22/23

Penguins po wczorajszym zwycięstwie Islanders przystąpili do meczu z Jackets ze świadomością, że seria 16 sezonów z rzędu w playoffach nie będzie kontynuowana. Czekał nas, więc ostatni w sezonie 22/23 pojedynek, którego stawką była przysłowiowa pietruszka.

Pierwszą okazję stworzyli sobie gospodarze, ale w sytuacji 2 na 1 na nasze szczęście strzelający nie trafił w bramkę. Pierwsza kara w piątej minucie również powędrowała na stronę rywali. Po 15 sekundach krążek znalazł się w bramce Jackets po uderzeniu Letanga, który przy okazji trafił jeszcze w jednego z obrońców Columbus, i to zmyliło ich bramkarza. Chwilę później Carter miał okazję po podaniu od O'Connora, ale Hutchinson okazał się lepszy. W 10 minucie mieliśmy identyczną sytuację tylko z tą różnicą, że podawał Carter. Goaltender Jackets, przesuwając się zaczepił nogą o słupek i bramka wyleciała z wyznaczonego pola. Pens mieli wyraźną przewagę nad rywalami co również potwierdzała liczba strzałów pod koniec pierwszej tercji. Na 42,5 sekundy krążek znów przekroczył linię bramkową Blue Jackets, ale Pettersson leżał wtedy na bramkarzu gospodarzy i logicznym było, że gol nie będzie uznany. Do przerwy, więc 1:0 dla Pens.

Jackets dość szybko doprowadzili do wyrównania, bo już po dwóch minutach i dwunastu sekundach w stronę Jarry'ego poleciała rakieta z niebieskiej linii, której nie dał rady zatrzymać. Pens chcieli odpowiedzieć próbą Heinena, ale to się nie udało. W pierwszym fragmencie to gospodarze znacznie częściej gościli pod naszą bramką. Nie można tego było nazwać dominacją, lecz na pewno przewagą. Dodatkowo w siódmej minucie karę za zahaczanie dostał Carter. Ekipa od penalty kill spisała się bardzo dobrze, a gdyby Poehling lepiej objechał bramkę, to nawet wyszlibyśmy ponownie na prowadzenie. W dalszej części Tristan zaliczył kilka solidnych obron. Jackets przegonili nawet Pens w liczbie strzałów na bramkę. W czternastej minucie dwukrotnie było bardzo groźnie w naszej strefie obronnej, ale nasz zespół wyszedł jakimś cudem z tej opresji. Po naporze rywali to Guentzel znalazł się sam na sam z Hutchinsonem, ale nie dał rady pokonać bramkarza Columbus. W ostatnich pięciu minutach mecz bardzo się otworzył i aż dziwne, że żaden z zespołów nie mógł zdobyć prowadzenia. Nie zmieniło się to aż do końca tercji.

Trzecia tercja zaczęła się od okazji z obu stron lodowiska. Power play w końcówce trzeciej minuty powędrował na konto Pens co dawało nadzieję na zdobycie gola. Udało się to po około minucie, a gumę do siatki skierował Guentzel. Dwie minuty później to Kulikov powędrował do boksu kar za hooking. Kolejna solidna obrona kary pozwoliła naszym hokeistom na utrzymanie korzystnego rezultatu. Kolejna kara to znów wykluczenie naszego gracza – tym razem wyleciał GranLund za holding. Ponownie udało się obronić przed utratą gola. Na pewno na plus można było dzisiaj zapisać bardzo solidną obronę przed PP rywali. Gospodarze co prawda tego sezonu nie zaliczą, podobnie, jak i my, do udanych, ale to wciąż zespół z NHL i jak pokazał nam, to ostatni mecz z Hawks nikogo nie można lekceważyć. Na pięć minut do końca znów Columbus mogło zagrać z jednym graczem na lodzie więcej. Gdy wszystko znów szło w dobrym kierunku na 10 sekund przed końcem rywale wreszcie odnaleźli drogę do pokonania Tristana. Odpowiedź Rakella zatrzymał bramkarz Jackets. W ostatnich sekundach jeszcze Tristan uratował nam dogrywkę.

A w niej szansę najpierw miał Guentzel, a chwilę później kontrę przy złej zmianie Pens wykorzystał Gaudreau.

Pens przegrywają, więc ostatnie spotkanie. Na podsumowanie sezonu przyjdzie jeszcze czas.

Columbus Blue Jackets - Pittsburgh Penguins 3:2 (0:1, 1:0, 1:1) OT (1:0)

Bramki i asysty: 23. Peeke (McKown); 57. Bemström (PP) (Pyyhtiä); 61. J. Gaudreau (A. Boqvist) – 5. Letang (PP) (Crosby, Rakell); 44. Guentzel (PP) (Letang, Crosby)

Blue Jackets: Hutchinson (Gillies) – Bayreuther, Peeke, Berni, A. Boqvist, Svozil, Sweezey, Kňažko – J. Gaudreau, Kuraly, Marčenko – K. Johnson, Roslovic, L. Foudy – Luoto, McKown, Bemström – Pyyhtiä, Angle.

Penguins: Jarry (DeSmith) – Dumoulin, Letang, M. Pettersson, Petry, P. Joseph, Kulikov – Guentzel, Crosby, Rust – Zucker, Malkin, Rakell – Granlund, Poehling, A. Nylander – D. O'Connor, Carter, Heinen.