27 maja / godz. 15:43 | Na stronie 138 osób | ISSN 2084-1485
Rejestracja

penguins.pl

Historia koszulek


Dział ten poświęcony jest historii strojów jakie przywdziewała drużyna z Pittsburgh'a, jak się one zmieniały na przestrzeni lat. Ich kolor, wygląda, dodatkowe elementy. Pomimo upływu lat koszulki nie zmieniały się wiele razy, jednak pierwsze stroje mogą zaskoczyć wielu z kibiców. Zapraszamy na podróż w czasie.

Kiedy zespół Pittsburgh Penguins debiutował w National Hockey League (11 października 1967r.) barwy znacząco różniły się od tych jakie teraz znamy. Drużyna przywdziewała barwy ciemno niebieskiej, jasno niebieskie oraz białe. W przeciwieństwie do aktualnego stanu biały trykot był zestawem domowym, a niebieski wyjazdowym. Początkowo na stroju nie było loga, a skośny napis "Pittsburgh". Jak widać koszulka posiadała poziome paski na dole i na środku rękawów, nad którymi znajdował się numer.


Przed sezonem 1968-69, po raz pierwszy stroje zmieniły swój wygląd. Przede wszystkim zamiast skośnego napisu z nazwą miasta, na środku pojawiło się logo. Grający hokejowy pingwin, w wersji bez szalika zajął centralne miejsce na koszulce. Na rękawach ponownie pojawiły się pasy, w trochę innej konfiguracji. Nadal biały trykot był używany na meczach domowych, a niebieski na wyjazdowych.Kolejna zmiana nastąpiła cztery lata później (sezon 1972-73). Ponownie nastąpiła zmiana loga, pozbyto się okręgu i pozostawiona samego pingwina na tle trójkąta. Próbowano różnych odcieni kolorów zarówna na korpusie jak i ramionach czy kołnierzyku.30 stycznia 1980r, nastąpiła diametralna zmiana kolorów koszulek. Po raz pierwszy stroje były w kolorach złotym i czarnym. Stało się tak pod wpływem zwycięstwa innych drużyn z Pittsburgh'a we własnych rozgrywkach. Zespół Steelers wygrał Super Bowl, natomiast Pirates zwyciężyli w tym samym roku World Series. Pod wpływem tych wyników postanowiono zmienić kolory na podobne do tych jakich używały drużyny Steelers i Pirates. W nadziei, że kibice będą kojarzyć zespoły w tych barwach jak to z "City of Champions" - czyli Miasta Mistrzów.Zmiana kolorów była przyczyną protestu Bostonu, argumentując go faktem, że barwy te zawsze należały do organizacji Bruins. Z kolei Penguins stwierdzili, że hokejowy klub Pittsburgh Pirates przywdziewał takie barwy już w 1920 roku. Nowe stroje zachowały identyczny wygląd co niebieskie, ale czarny zastąpił ciemny niebieski, a jasny niebieski zmienił się w złoty.
W latach 1981-1985 klub używał alternatywnych złotych koszulek z białym kolorem jako stroje domowe.Czarno-złote stroje zmieniły się przed sezonem 1992-93, wtedy gdy zmodernizowano logo z Pingwina na tle trójkąta na trójkąt z głową Pingwina u góry. Nowe białe domowe koszulki posiadały nowe logo na środku i złote wstawki na ramionach. Czarne wyjazdowe koszulki nawiązywały wyglądam do pierwszego modelu, ponownie pojawił się skośny napis Pittsburgh, a nowe logo trafiło na ramiona.
Podczas sezonu 1995-96 Penguins jako jedna z pięciu organizacji w lidze posiadała trzy zestawy koszulek. Nowe koszulki miały swój debiut w meczu z Philadelphia Flyers 27 stycznia 1996r. Trzeci model koszulki był czarny, posiadał nowe logo w barwach klubowych na środku, miał również nietypowe rękawy. Jeden był z szarymi pasami, które znalazły się także na ramionach, a drugi był w trzech kolorach.W sezonie 1999-00 organizacja wprowadziła nową trzecią koszulkę z dbałością o przyszłości. Na koszulki powróciło popularne wśród fanów logo "Grającego Pingwina", takie jakie było na trykotach podczas mistrzowskich kampanii w 1991 i 1992 roku. Pojawił się też nowy kolor, złoty zastąpił Las Vegas Gold. Koszulki poniżej oficjalnie uznano za domowe i wyjazdowe w 2002r.A to już najnowsze stroje, które są używane aktualnie od sezonu 2007-08. Koszulki wyprodukowane przez fimę Reebok w systemie Edge Uniforms System. Zaprojektowane specjalnie dla graczy z NHL. Wykonane w najnowszej technologii, dopasowane do sprzętu hokeistów. Koszulki mają identyczne logo oraz kolory jak poprzednie, różnią się wzorem na rękawach i w dolnej części korpusu. Ciemne stroje są domowe, natomiast biały model jest używany na wyjazdach. W kilku kampaniach używany był też trzeci model alternatywny, bardzo podobny do pierwszego niebieskiego trykotu.

We wrześniu 2014 roku klub zaprezentował dodatkowe trzecie stroje zespołu, które drużyna przywdziewa zamiennie z czarnymi jerseyami. Nowe stroje są nawiązaniem do tradycji i możemy w nim znaleźć elementy tzw. Pittsburgh gold, czyli odcieniu koloru złotego jakiego używał zespół w ubiegłym wieku. Na ten moment to wszystkie jakie były używane przez Penguins w rozgrywkach. Oczywiście były też specjalne stroje przy okazji takich imprez jak Stadium Series, jednak to pojedyncze przypadki na specjalną okazję. Warto wspomnieć o tym, że na zmianę wyglądu i barw zgodę musi wyrazić liga oraz nie może się to stać od razu. Taka zmiana musi być zatwierdzona i może wejść w życie po określonym czasie.

» wróć do strony głównej
więcej więcej