Nowe twarze - Adam Clendening, Niclas Andersen i Tim Erixon (#6)

Rozpoczął się już wrzesień, a to oznacza, że za kilkanaście dni wystartuje pre-season. Oznacz to także, że dotarliśmy do końca naszej wakacyjnej serii artykułów "Nowe twarze". W ostatnim, szóstym odcinku zaprezentujemy aż trójkę zawodników, którzy w porównaniu ze wcześniej opisanymi powinni mieć, przynajmniej na początku mniejszy wpływ na grę zespołu. Cała trójka to defensorzy - Adam Clendening, Niclas Andersen oraz Tim Erixon.

Adam Clendening - urodzony 26 października 1992 roku w Niagara Falls (stan Nowy York, USA). Adam jest młodym defensorem, którego Pingwiny pozyskały w ramach wymiany Bonino-Sutter. Klub z Pittsburgha będzie już trzecim zespołem w NHL, w którym zagra w swojej krótkiej karierze.

Clendening jak na defensora bardzo mocno się wyróżniał podczas etapu gry w college'u czy AHL. Profesionalną karierę rozpoczynał na Boston University, gdzie w trakcie dwóch lat notował blisko punkt na rozegrany mecz! Skutkowało to wyróżnieniami do najlepszej drużyny pierwszoroczniaków i gwiazd ligi.

Etap gry w AHL w barwach Rockford IceHogs był równie owocny. W sezonie 2012/13 w 74 rozegranych meczach zanotował 12 bramek i 47 asyst, czym wywalczył sobie miejsce w pierwszej drużynie gwiazd ligi.

W drafcie w 2011 roku wybrany przez Chicago Blackhawks z dość wysokim jak na obrońce 36 numerem. Na swój debiut czekał aż do 2014 roku. W swoim pierwszym występie zdobył gola (pierwszy jego strzał w NHL). W czasie sezonu wytransferowany do Vancouver Canucks, skąd trafił do Penguins.

Adam jest dwukrotnym Mistrzem Świata do lat 18 z reprezentacją USA (2009 i 2010). W drugim z tych triumfów jego wkład był ogromny (3 bramki i 7 asyst w 7 meczach). Jak widać jest to gracz z ogromnym potencjałem, który powoli rozwija się i przygotowuje do gry w NHL, można z nim wiązać spore nadzieję. Choć ilość transferów w tak młodym wieku może trochę zastanawiać.

Niclas Andersen - urodzony 28 kwietnia 1988 roku w Grums (Szwecja). Dysponujący świetnymi warunkami fizycznymi (185cm wzrostu/94kg wagi) obrońca. Całą karierę związany z klubami w swoim kraju. Wybrany w drafcie w 2006 roku przez Los Angeles Kings z 114 numerem, nie doczekał się nawet debiutu w AHL.

W karierze związany przede wszystkim z dwoma klubami. W początkowej jej fazie z Leksands IF (przede wszystkim drużyny juniorskie (do lat 18 i 20). Od sezonu 2007/08 związany z Brynas IF, gdzie w ostatnim roku był kapitanem zespołu. W międzyczasie zaliczył również występy w KHLu w barwach Severstal Cherepovets - łącznie 111 meczów.

Niclas zaliczał występy w reprezentacji Szwecji na każdym szczeblu od tej do lat 17 aż do seniorskiej. Z kadrą święcił takie sukcesy jak wicemistrzostwo świata do lat 20 (rok 2008) oraz brązowy medal Mistrzostw Świata w 2014 roku.

Andersen jest typem defensywnego obrońcy, który potrafi obsłużyć partnerów podaniem. Ze strzelaniem bramek jest u niego bardzo przeciętnie, raptem kilkanaście w przeciągu całej kariery. W swoim kraju osiągnął już wszystko, dlatego postanowił spróbować sił za oceanem.

Tim Erixon - również szwedzki defensor, urodzony jednak w USA w Port Chester (24 luty 1991r.) Poszedł w ślady ojca, który również był hokeistą (występował w New York Rangers).

Swoje umiejętności podobnie jak ojciec rozwijał w Skelleftea AIK, gdzie konsekwentnie od drużyny do lat 17 trafił do zespołu seniorskiego. Często rywalizował z zawodnikami 2-3 lata od niego starszymi, co przełożyło się na dobre występy w reprezentacji kraju (np. drużyna gwiazd MŚJ w sezonie 08/09).

Tim dwukrotnie wywalczył medal Mistrzostw Świata (raz brązowy, raz srebrny). Wystąpił w każdym z meczów championatu, notując parę punktów za asysty.

Jego kariera za oceanem rozpoczęła się od wyboru w drafcie 2009 roku przez Calgary Flames (#23). W barwach Płomieni jednak nie doczekał się szansy. Został wytransferowany do New York Rangers. U Strażników rozegrał 18 meczów, notując dwie asysty. Następnie w ramach wymiany Dubinsky-Nash trafił do Columbus Blue Jackets, którzy podobnie jak Rangers z jego usług korzystali sporadycznie.

Erixon świetnie radził sobie na poziomie AHL, notując solidne statystyki, których nie może przełożyć na wyższy poziom w NHL. W sezonie 2014/15 reprezentował barwy Blue Jackets, Blackhawks i Maple Leafs, zaliczając po kilka występów w każdym z tych klubów. Do Penguins trafił w ramach wymiany z Phil'em Kesselem w roli głównej.

Komentarze

POLECANY ARTYKUŁ
Zobacz film dokumentalny "Pittsburgh is our home"
Film przygotowany specjalne z okazji 50-lecia istnienia klubu.