MTS Centre

Winnipeg Jets
2:4

M77.: WPG - PIT - 2:4 - Zwycięstwo w Winnipeg

Pingwiny pokonują na wyjeździe Winnipeg Jets 4:1 i zapewniają sobie pierwsze miejsce w Dywizji Metropolitarnej. To także 250 zwycięstwo Bylsmy na ławce trenerskiej.

Spokojny początek

Zanim jednak o samym przebiegu meczu, warto odnotować dwa fakty. Pierwszy to 700 spotkanie w barwach Penguins jakie rozegrał Brooks Orpik, daje mu to 5 miejsce w historii organizacji – pierwsze pośród obrońców. Drugi fakt jest taki, że Dan pomieszał w formacjach, dobrze spisującego się Lee Stempniaka w pierwszej linie zmienił Bennett. Lee trafił do linii z Sutterem i Pyattem. Natomiast w drugiej linii na skrzydle zagrał Gibbons.
Przechodząc do pierwszej tercji meczu, nie była ona atrakcyjna i prowadzona raczej w usypiającym tempie. Zespoły rzadko zagrażały bramce rywala. Jets ograniczali się do strzałów z dalszej odległości, które ciężko było zamienić na gola. Z kolei Penguins do czasu gry w przewadze nie stworzyły nawet połowy klarownej sytuacji. Na szczęście wykorzystaliśmy jedną ze swoich najgroźniejszych broni. W 13 minucie Jokinen zagrał z pod bandy do Crosby’ego, ten mając dwie opcje strzału i podania, wybrał tą drugą co okazało się znakomitym otwierającym drogą do bramki zagraniem dla Bennetta, który dopełnił formalności.

Tercja dla Jets, wynik na remis

Druga tercja w dużej części należała do Winnipeg, a Pingwiny przebudziły się na samą końcówkę. Tercję rozpoczęliśmy od wybronienia z drobnymi problemami okresu gry w osłabieniu. Jednak Jets szybko wyrównali. Dwa błedy w jednej akcji popełnił Rob Scuderi, najpierw stracił krążek na niebieskiej linii, a następnie skierował krążek do własnej bramki. Gola zapisano w tej sytuacji Olli Jokinenowi. Penguins grali niemrawo i dali się zamykać we własnej tercji, bardzo fizycznie grającym gospodarzą. Kolejny błąd przydarzył się w 30 minucie. Wszyscy gracze Pens skupili się na małej przestrzeni przed własną bramką, gracze Jets ustawieni pod linią niebieską tylko na to czekali. Krążek w końcu znalazł się na łopatce kija Redmonda, który pokonał Fleury’ego. Na lepszą grę naszych ulubieńców trzeba było czekać do samej końcówki drugiej odsłony. Kilka dobrych zmian i udało się zamknąć gospodarzy w ich tercji obronnej. Gracze Jets nie mogli się w tej sytuacji zmienić i opadli z sił, co doskonale wykorzystał duet Adams – Stempniak. Lee zakręcił zawodnikiem rywali i zagrał do Craiga, ten uderzył z pierwszego krążka i pokonał Pavelca. W tej sytuacji zdecydowanie pomógł gracz Jets – Enstrom, który zasłonił pole widzenia swojemu bramkarzowi.

Paul Martin z GWG

Ostatnia część spotkania należała do Pingwinów, choć to Jets zmarnowali dogodną sytuację na prowadzenie na początku tercji. Pens ponownie zdobyli gola w przewadze. Do boksu kar powędrował Mark Stuart, a Pingwinom wystarczyło 11 sekund żeby zdobyć trzeciego gola w meczu. James Neal doskonale wypatrzył nadjeżdżającego środkiem tercji Paula Martina, zagrał mu krążek a powracający po kontuzji obrońca uderzył nie do obrony i było 3-2. Kwestie zwycięstwa rozstrzygnął Brian Gibbons. Błąd popełniła defensywa Jets, któryś z zawodników zagrał podanie wszerz lodowiska, gdzie świetnie był ustawiony Brian. Momentalnie popędził na bramkę, wystrzelił za nóg obrońcy i zaskoczony Pavelec skapitulował po raz czwarty.
W całym meczu oba zespoły oddały niewiele strzałów 21-15 dla Penguins. Zwycięstwo zapewniło nam wygraną w Dywizji, drugi raz w historii udało się zrobić to dwa sezonu pod rząd.

Winnipeg Jets – Pittsburgh Penguins  2:4  (0:1, 2:1 , 0:2)

Bramki i asysty: 23. O. Jokinen (Wheeler, Byfuglien), 30. Redmond (Kane, Halischuk) – 13. Bennett (Crosby, J. Jokinen), 39. Adams (Stempniak), 48. Martin (Neal, Crosby), 57. Gibbons

Winnipeg Jets: Pavelec (Hutchinson) – Trouba, Stuart, Postma, Enstrom, Redmond, Pardy – Frolík, Little, Ladd – Wheeler, O. Jokinen, Byfuglien – Halischuk, O'Dell, Kane – Tangradi, Slater, Peluso

Pittsburgh Penguins: Fleury (Zatkoff) – Orpik, Martin, Määttä, Niskanen, Scuderi, Bortuzzo – Bennett, Crosby, Kunitz – Neal, J. Jokinen, Gibbons – Stempniak, Sutter, Pyatt – Megna, Adams, Glass

Sędziowie: Hebert, Leggo – McElman, Nowak