PPG Paints Arena

5:3
Nashville Predators

SCF M1.: PIT - NSH 5:3 - Zwycięskie otwarcie!

To był najdziwniejszy mecz świata. Penguins pokonują Predators 5:3 w pierwszym meczu finałów Pucharu Stanleya. Pens wpierw prowadzili 3:0, potem nie oddali celnego strzału przez 30 minut i było 3:3, a w końcówce trzeciej tercji przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Bohaterem ze zwycięską bramką został Jake Guentzel!

Arcyważne 5 minut

Początek meczu nie był idealny dla Pingwinów, gdyż goście już od pierwszych minut mocno naciskali ofensywnie na bramkę strzeżoną przez Murraya. Swoich szans szukali Arvidsson, Josi i Subban ale golkiper Pens interweniował w każdej sytuacji bezbłędnie. W 7 minucie Subban co prawda umieścił krążek w bramce, ale wykorzystany przez Sullivana challenge potwierdził przypuszczenie spalonego ze strony Predators.

Ta kluczowa decyzja zmieniła sytuację na lodzie o 180 stopni. Gospodarze pomimo skromnych okazji strzeleckich zmusili rywali do kontaktowej gry, co pozwoliło sprowokować Neala i Jarnkroka którzy trafili na 2 minuty do boksu kar. W końcówce powerplaya dzięki dobrego rozegraniu krążka Malkin potężnym uderzeniem pokonał Rinne dając Pingwinom prowadzenie w spotkaniu.

PPG Malkina

Pingwiny nie poprzestały na tym i wykorzystując swoje „flow” powiększyły swoją przewagę nad Predators. Kunitz dostrzegając niekrytego Sheary’ego, dograł do niego szybkim podaniem a młody skrzydłowy dopełnił formalności umieszczając gumę w bramce.

2:0 dla Pens

Gdy goście „duchem” byli już w szatni, na listę strzelców wpisał się Bonino którego podanie odbiło się od defensora gości zaskakując całkowicie Rinne.

Szczęśliwe trafienie Bonino

Ciężkie chwile

Pingwiny w drugiej tercji były bardziej aktywne, szukając swojego czwartego trafienia w tym spotkaniu. Niestety próby Cullena czy Crosby’ego nie zaskoczyły golkipera gości. Co gorsza defensorzy Pens zaczęli łapać kary w krótkich odstępach czasu, co zmusiło Pingwiny do cofnięcia się we własną strefę obronną.  Predators wykorzystali jedną przewagę na swoją korzyść pokonując Murraya w 9 minucie po strzale Ellisa.

Strata gola zamroziła celowniki Pingwinów, które nie potrafiły zakończyć żadnej ze swojej akcji strzałem w światło bramki. Goście natomiast wykazywali większą aktywność pod bramką Murray’a, dzięki któremu wynik meczu do przerwy nie uległ zmianie.

Guentzel ratuje Pens

W ostatniej odsłonie drużyna z Nashville postawiła na agresywny hokej, co pozwoliło im dominować na lodzie. Pingwiny nadal borykały się z posuchą strzelecką oraz karami łapanymi przez zawodników. Doprowadziło to do kolejnej bramki zdobytej w przewadze  dla Preds, a jej strzelcem został Sissons.

Wraz z uciekającym czasem goście coraz częściej zagrażali w tercji obronnej Pens, a słaba gra defensywna gospodarzy tylko ułatwiała im zadanie. Tak też było po stracie Maatty w 13 minucie, gdy Watson uciekając dwóm obrońcom dograł do Gaudreau, a ten bez problemu wyrównał wynik spotkania.

Gdy wydawało się, że zwycięzcę wyłonimy w dogrywce, Penguins w końcu oddały strzał decydujący o końcowym rezultacie. Wybawicielem drużyny został Guentzel, który znajdując lukę nad łapaczką Rinne celnie trafił do bramki zdobywając jednocześnie dziesiątego gola w playoffach.

Gol dający Pens zwycięstwo

Goście chcąc zwiększyć swoje szanse za miejsce bramkarza wprowadzili dodatkowego zawodnika, jednak zabieg ten nie zadziałał gdyż minutę przed końcem regulaminowego czasu gry wynik ustalił Bonino trafiając do pustej bramki. W końcowym rezultacie Pingwiny pokonały Nashville Predators 5:3.

Bonino ustala winik

Pittsburgh Penguins - Nashville Predators 5:3 (3:0, 0:1, 2:2)

Bramki i asysty: 16. Malkin (Daley, Crosby), 17. Sheary (Kunitz, Crosby), 20. Bonino (Dumoulin), 57. Guentzel (Cullen, J. Schultz), 59. Bonino (Kunitz) – 29. Ellis (P. K. Subban, Fisher), 51. Sissons (Josi, Järnkrok), 54. F. Gaudreau (Watson, Fisher)

Penguins: M. Murray (M.-A. Fleury) – Dumoulin, Hainsey, Määttä, Daley, Cole, J. Schultz – Kunitz (A), Crosby (C), Sheary – S. Wilson, Malkin (A), Kessel – Rust, Bonino, Rowney – Guentzel, Cullen, Hörnqvist.

Predators: Rinne (Saros) – Ekholm, P. K. Subban, Josi, Ellis (A), Irwin, Y. Weber – Forsberg, Sissons, Åberg – Arvidsson, Fisher (C), Neal (A) – Järnkrok, C. Smith, F. Gaudreau – Fiddler, Watson, McLeod.